česky english

O Arménii a Gruzii obecně

 

GRUZIE (Sakartvelo, Georgia)

 

Leží na pobřeží Černého moře na jeho východní straně, geograficky spadá pod jihozápadní Asii. Sousedící země jsou na severu Rusko, na východě Azerbajdžán a Arménie a na jihu Turecko. Rozlohou je cca o desetinu menší než čechy. Nejvyšší hora je 5201 m.n.m vysoká (na tu nelezem). Jeho nedávná minulost je samozřejmě spjata se SSSR, jehož byla členem. Po vyhlášení nezávisloti v roce 1991 je Gruzie demokratickou republikou. Obyvatelstvo je převážně pravoslavné. Hlavní město je Tbilisi. Země poslední dobou známa hlavně díky válce v Jižní Osetii. V nedávně mimulosti byla vyhlášená hlavně černým čajem, pomeranči a kvalitním koňakem

více zde

 

ARMÉNIE (Hajastani Hanrapetuthjun)

 Geograficky opět spadá pod jihozápadní Asii. Sousedící země jsou Gruzie na severu, východně Ázerbajdžán a Náhorní Karabach, jižně Írán a západně Nachičevan a Turecko. Rozlohou je menší než třetina čech. Arménie je známá jako první křesťanská země na světě. Zřejmě i proto je na jejím území neskutečné množtví klášterů, kaplí a katedrál. Dnes je vyhlášená hlavně pohostiností svých obyvatel a neskutečným množstvím klášterů.

 

 
Naše cesta na mapě

ZDE muzete sledovat celou naši trasu, jak ji zaznamenala Čankuova GPS v mobilu.

Větší přiblížení - pouze Arménie a Gruzie

Dále Čanku zaznamenal naše dílčí výlety:

Voda (Gruzie)

Mtkvari (Kura)

Alazani

Pšavis Aragvi

Hory (Arménie)

Zangezur (trek 5 dni a navrat zigulama)

Aragats

 

Copyright © Povoda.cz 2009, Vytvořil: EKdesign.cz, Redakční systém: Merlin CMS