česky english

22.11.2009 NgoroNgoro

Ahoj vsem opet z Arushi.

Dopisu par radku za posledni dva dny.

 

21.11.

Kdyz se zbytek bandy vratil ze Safari a my se rozloucili s nasim milim guidem Arniem,  ktery s nami neplanovane prozil mnohem vice dnu, vcetne jeho prvniho raftingu, vyrazili jsme smer rezervace NgoroNgoro. Ujeli jsme pouze kousek, u buse umrela benzinova pumpa, ktera diky nekvalitnim africkym benzinum skripala z poslednich sil jiz dobre dva tydny. Vymenu za nahradni jsem stihl za ctyricet minut a jedeme dal. Kolem pulnoci usiname kousek od brany do parku.

 

22.11.

Vstavat v pul seste se nam teda vubec nechtelo, ale pro budouci zazitky to stoji za to. U brany platime nehorazne vstupne, ktere se vsemi poplatky za osoby a auta vychazi zhruba na 100 Usd/osobu a hura do krateru. Trosicku nas chteli jeste oskubat na samotne brane do krateru a nutili nam guida. Nastesti jsme je presvedcili, ze budeme na safari hodni, nebudeme jezdit mimo cesty, nebudeme krmit lvi ani levharta ani slony a vopicky (krome tech, co si ssebou vozime v autech) a vpustili nas dovnitr. No, kdyz jsem busem sjizdel ten strasnej kopec dolu, tak jsem hoodne doufal, ze ta vyjezdova cesta na druhe strane bude mene strma. S timhle by mela problem obe auta nalozena v plne polni.

A co jsme tam videli? Buvoly, stada buvolu, vsude. A pak nedomestifikovatelne osly, tedy zebry. Taky vsude. Pak liny lvi, u kterejch jsme stali spolecne s dalsimi auty asi pul hodiny a nektere z tech kotatek se ani nevobtezovali votevrit voci na tu zacpu turistu a v trictvrtespanku travili ty svoje antilopy a zebry. Pak par slonu, nosorozce a stado plavajicich hrochu. Anicku u hrochu napadl nejakej malej orel, nebo co. Zrovna si urizla jeden z poslednich centimetru uheraku a nesla si ho vytezne v puse pod strom, kde jsme svacili, kdyz v tu chvili na ni zautocil ten krasnej ptak, salam ukrad a jeste ji poskrabal nosanek. No, jodisol to spravil a ze salamu at se treba potento, ze jo. Zapomnel bych na levharta, plamenaky, pak jeste hromady jinech barevnejch malejch i velkejch ptaku a antilop a... No proste safari, jak jsem si ho vzdycky jako malej predstavoval. Jenom ty sloni byly nejaky mensi, nez na obrazku.

Kolem treti vyjizdime z krateru sami bez patrola, ktery se nam ztratil hned rano. Sejdeme se v sest u brany. Cesta ven nastesti nebyla ani na redukci, takze to slo krasne. Jedeme dal na sever, kde ma byt dalsi mensi krater s vodopady. K nemu se ale po tricetikilometrove jizde po cestach nejhorsiho kalibru neda dostat. Alespon zastavujeme u masajske vesnicky, povidame si s mistnimi. Asi az sem turisti temer nejezdi. Lide zde normalne pestuji kravy, maji sva policka, ziji v kulatych hlinenych chatrcich a....hraji fotbal. Rychle kouknuti na hodinky a musime zpatky. Je to padesat kilometru a mame jenom hodinu a pul. Slapu na busika co to jde. K brane dojizdime za minutu sest. Patrol uz ceka, nam se kouri od brzd. Kratka hadka se Stovikem, coz je jiz normalni denni chleba a nemuze nas to rozhodit. Za hodinku stavime v hospode na veceri a konecne planujeme prubeh zbytku cesty.

 

23.11.

Opet vstavame v sest a jedeme smer Arusha. Rano jeste stihnu zkontrolovat brzdove desticky a zjisteni, ze ten zvuk opravdu znamena, ze jsou sjete, mi nalady neprida. Za pouhych 12000 km jsme sjeli desticky na obou autech. Doma je menim po padesati tisicich. Nadmerny prach, denni cestovni prevyseni v radech tisicu metru, pretizenost aut, to vsechno muze za nadmerne opotrebeni.To jsem zvedavy, kde je tu budeme shanet. Dojizdime stovku do Arushi, kde davam buse do servisu, at si s brzdami poradi. Maji zde urcite mnohem vic kontaktu, nez ja a snad je sezenou. A ted sedim v internetove kavarne, dopisuji posledni slova a lituji, ze jsem nestihl ssebou vzit svuj pocitac, kde jsou pro vas pripravene fotky z Etiopie, z padlovani na rece Tana a i z bajecneho safari. Tak snad priste, az se dostanu k internetu.

 

Ahoj.

 

Zapsal Honza

 
Naše cesta na mapě

ZDE muzete sledovat celou naši trasu, jak ji zaznamenala Čankuova GPS v mobilu.

Větší přiblížení - pouze Arménie a Gruzie

Dále Čanku zaznamenal naše dílčí výlety:

Voda (Gruzie)

Mtkvari (Kura)

Alazani

Pšavis Aragvi

Hory (Arménie)

Zangezur (trek 5 dni a navrat zigulama)

Aragats

 

Copyright © Povoda.cz 2009, Vytvořil: EKdesign.cz, Redakční systém: Merlin CMS